Jak zamontować panele fotowoltaiczne? Korzystanie z odnawialnych źródeł energii takich jak słońce czy wiatr stało się coraz popularniejsze. Jednym ze sposobów na pozyskiwanie energii elektrycznej ze słońca jest montaż paneli fotowoltaicznych na prywatnym budynku lub posesji. Oprócz ograniczenia emisji dwutlenku węgla wybór instalacji fotowoltaicznej pozwala również zmniejszyć koszty energii, a co za tym idzie obniżyć miesięczne rachunki. Kluczem do prawidłowej pracy całego systemu jest wykonanie właściwej konstrukcji oraz montażu paneli. Jak zamontować panele fotowoltaiczne? Jak to robić w zależności od miejsca ich usytuowania? Zapraszamy do lektury.
Gdzie można zamontować panele fotowoltaiczne?
Panele fotowoltaiczne potrzebują dostępu do światła słonecznego. Jest to podstawa ich prawidłowego działania. Umieszczenie ich w zacienionym miejscu spowoduje, że nie wygenerują odpowiedniej ilości energii. Stąd też należy unikać takich elementów jak kominy, drzewa lub inne budynki. Najlepszym miejscem do umieszczenia paneli modułu jest dach lub grunt, na którym powstał specjalny stelaż. Panele powinny być odwrócone w kierunku południa, gdzie w ciągu dnia jest najwięcej słońca. Podsumowując, podczas montażu paneli należy zwrócić uwagę na:
- Kąt nachylenia – kąt, pod jakim ustawione są panele, pozwala uchwycić więcej promieni słonecznych. Optymalnie jest to ok. 30-40 stopni.
- Zacienienie – wszystko, co w ciągu dnia będzie rzucać cień na moduły, zmniejszy ich efektywność.
- Wiatr – duże zawirowania powietrza mogą prowadzić do wyginania lub oderwania elementów instalacji.
- Kierunek ułożenia paneli – panele powinny być stałe oświetlone przez cały dzień, dlatego koniecznie należy wybrać kierunek południowy, gdzie słońca jest najwięcej.
- Ułożenie względem konstrukcji – ważnym czynnikiem jest również ułożenie modułów fotowoltaicznych względem dachu.
Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu skośnym
Jest to najbardziej tradycyjny i najczęściej spotykany sposób instalacji fotowoltaiki. Podstawą dla paneli fotowoltaicznych jest konstrukcja wsporcza przymocowana do krokwi dachowych. W przypadku dachów spadzistych konstrukcja pod panele słoneczne nie nadaje im kąta nachylenia. Ten wyznaczany jest jedynie przez dach. Dokładny sposób montażu wyznaczany jest przez rodzaj pokrycia – dachówka, blachodachówka gont itp.
Jak wygląda montaż na dachu płaskim?
Zazwyczaj panele fotowoltaiczne montowane są na dachach skośnych. Nie oznacza to jednak, że instalacja na dachu płaskim jest niemożliwa. Trzeba pamiętać jednak, że sam montaż wygląda inaczej niż w przypadku dachów skośnych. Istnieją trzy metody mocowania paneli na takim dachu:
- System kotwiony – jest to konstrukcja, która na stałe jest mocowana do dachu. Wykorzystuje się ją gdy dach jest wykonany z np. z żelbetu. Otwory warto wykonać jeszcze przed ociepleniem dachu.
- System balastowy – jeśli nie ma możliwości wykonania kotew montażowych panele PV można wyposażyć w bloczki balastowe, który przytrzymają je podczas wiatru. Na jeden panel powinny przypadać trzy takie bloczki.
- System bez balastu – fotowoltaika na konstrukcji aluminiowej zamocowana jest do betonowych bloków.
Niezależnie od wybranej metody montażu fotowoltaika wymaga wykonania konstrukcji wsporczej, która nada jej odpowiedniego kąta na płaskiej powierzchni.
Jak wykonać montaż fotowoltaiki na gruncie?
Montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie daje największą swobodę jeśli chodzi o ustawienie całej instalacji. Ten rodzaj montażu stosuje się jednak wówczas gdy niemożliwe jest zrobienie tego na dachu, np. przez małą ilość miejsca. Grunt pod instalacje fotowoltaiki powinien być zwięzły i stabilny. Instalacje wykonuje się wkręcając stelaż w ziemię, lub mocując go do betonowej podstawy. Prawidłowy montaż paneli fotowoltaicznych na ziemi powinien odbyć się na pewnej wysokości od gruntu np. ok. 60 cm. W instalacji ważną rolę odgrywa również montaż inwertera i okablowania. Pierwszy powinien znaleźć się jak najbliżej instalacji PV, by uniknąć strat energii a przewody umieszczone po ziemia i dobrze zabezpieczone przed czynnikami zewnętrznymi.
Dlaczego panele muszą być zamontowane prawidłowo?
Jak już wspominaliśmy, należy montować panele fotowoltaiczne w prawidłowy sposób. W przeciwnym razie może dojść do niepełnego wykorzystania możliwości, jakie daje instalacja a w najgorszej sytuacji do uszkodzenia urządzeń lub nawet pożaru. Do awarii może dojść również w przypadku złego dobranie urządzeń, kabli czy wtyczek.
Komu zlecić instalację paneli, by uniknąć najczęstszych błędów?
Z racji tego, że instalacja fotowoltaiki na dachu jak i na gruncie wymaga specjalistycznej wiedzy, nie można tego zrobić samemu lub zlecić byle komu. Montaż należy zlecić profesjonalistom, którzy mają odpowiednią wiedzą i doświadczenie z zakresu elektryki i przydomowych elektrowni fotowoltaicznych. Zapraszamy do skorzystania usług montażu, serwisu, przeglądu instalacji fotowoltaicznych w naszej firmie. Posiadamy bogatą ofertę i staramy się dopasować budżetowo do potrzeb klienta. Wykonywane przez nas instalację obejmujemy corocznymi bezpłatnymi przeglądami w ramach gwarancji.