czym jest charakterystyka energetyczna

Czym jest charakterystyka energetyczna budynku?

Czym jest charakterystyka energetyczna? Charakterystyka energetyczna budynku to hasło, które w ostatnim czasie coraz częściej pojawia się w kwestii budowy nowego domu lub nawet kupna mieszkania. Czym jest ten dokument? Kto i kiedy jest zobowiązany posiadać świadectwo charakterystyki? Na wszystkie pytania odnośnie tego zagadnienia odpowiemy w poniższym artykule. 

Czym jest charakterystyka energetyczna budynku? 

Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku to dokument, który przedstawia informacje dotyczące efektywności energetycznej danego budynku lub części budynku. Ma on na celu ocenę zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną przez budynek w celu jego ogrzania czy przygotowania ciepłej wody oraz jego wpływu na środowisko. Świadectwo charakterystyki energetycznej jest obowiązkowe przy sprzedaży, wynajmie lub budowie nowego budynku. Świadectwo energetyczne muszą posiadać zarówno inwestorzy indywidualni jak i właściciele domów, mieszkań i innych budynków. 

Co powinno zawierać świadectwo energetyczne? 

W świadectwie charakterystyki energetycznej znajdują się m.in. następujące informacje:

  1. Klasyfikacja energetyczna – budynek jest oceniany pod względem efektywności energetycznej na podstawie skali od A do G, gdzie A oznacza niskie zużycie energii, a G wysokie zużycie energii.
  2. Zużycie energii – przedstawia roczne lub miesięczne zużycie energii w budynku, wyrażone w kilowatogodzinach (kWh) lub w jednostkach energetycznych.
  3. Emisja CO2 – informuje o ilości dwutlenku węgla emitowanego przez budynek, co jest istotne z perspektywy wpływu na zmiany klimatyczne.
  4. Charakterystyka budynku – opisuje podstawowe parametry budynku, takie jak powierzchnia, typ konstrukcji, izolacja termiczna, system ogrzewania i chłodzenia, wentylacja, itp.

Od kiedy konieczne jest wykonanie charakterystyki energetycznej dla budynku jednorodzinnego? 

Uzyskanie dokumentu, jakim jest wyżej opisana charakterystyka, jest obowiązkowe. Wprowadziła to nowelizacja ustawy z dnia 28 kwietnia 2023 r. Kopia tego dokumentu musi być dołączona do zawiadomienia o zakończeniu budowy lub do wniosku o pozwolenie na użytkowanie. Jest on również potrzebny gdy właściciel budynku lub jego części jeśli chce go sprzedać, lub wynająć. 

Kto może wystawić dokument tego typu?

Tak jak w przypadku wielu innych dokumentów wymaganych przez państwowe urzędy, również świadectwo energetyczne może być wydawane tylko i wyłącznie przez osoby posiadające specjalne uprawnienia. Wykaz osób uprawnionych do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej znajduje się w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków. 

Ile kosztuje uzyskanie świadectwa charakterystyki energetycznej? 

Przygotowanie świadectw, które są obowiązkowe zgodnie z ustawą o prawie budowlanym, również wymagają uiszczenia odpowiednie opłaty. Tego typu świadectwo może kosztować od 300 do nawet 1000 zł. Należy jednak pamiętać, że w przypadku gdy dla budynku nie ma wykonanego świadectwo kara to nawet 5 tys. zł. 

Czym jest centralny rejestr charakterystyki energetycznej budynków?

Celem prowadzenia tego rejestru jest spełnienie obowiązku określonego w ustawie o charakter zapewnienie spójnego systemu oceny efektywności energetycznej budynków. Rejestr ten prowadzi Ministerstwo Rozwoju i Technologii, jako minister właściwy ds. budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej – podsumowanie

Określenie zapotrzebowania na energię, czyli formalnie zbioru danych i wskaźników energetycznych budynku lub części budynku nie zawsze jest konieczne. Jednak warto je mieć, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy akurat mogą być potrzebne. Może to być np. chęć najmu budynku lub jego części, lub starania o dofinansowanie termomodernizacji. Jeśli szukasz firmy, której możesz zlecić sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej, skontaktuj się z naszą firmą. Wykonujemy świadectwa energetyczne wszelkiego rodzaju budynków wraz ze wpisem w Centralny rejestr charakterystyki energetycznej budynków.